Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Staročeské vdolky

Hodnocení receptu je 5,0 (38×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

zizala zizala

Středně náročný

Suroviny

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie15 659 kJ /
3 743 kcal
Bílkoviny105,94 g
Tuky47,18 g
Vláknina32,06 g
Cholesterol 351 mg
Sodík 240 mg
Sůl0,46 g
Sacharidy707,57 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Droždí rozmícháme s cukrem na kašičku, zalijeme vlažným mlékem a zaprášíme trochou odvážené mouky. Necháme vzejít kvásek, pak k němu přidáme nastrouhané brambory, rozehřáté vlahé máslo, citronovou kůru, vejce a sůl a pomocí zbytku mouky vypracujeme tužší těsto (během kynutí trochu zřídne, proto je potřeba, aby bylo tužší hned od začátku). Krok 2: Necháme v teple vykynout, lžící ukrajujeme kousky těsta, v rukou zakulatíme na bochánek a pokládáme na plech vyložený papírem na pečení. Nepotíráme, počkáme, až opět vykynou a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C do světle červena. Krok 3: Vlažné potřeme povidly a posypeme tvarohem. Krok 4: Karamelová jablka: Jablka oloupeme, nakrájíme na kostičky a zakapeme citronovou šťávou. Krok 5: Cukr rozpustíme na pánvi a umícháme světlý karamel. Krok 6: Zalijeme rumem nebo likérem a troškou vody, přidáme jablka a rozdusíme. Do hotových zchladlých vmícháme nasekanou meduňku. Krok 7: Podáváme s vdolky a kysanou smetanou.

Zveřejněno 16. 2. 2014

Poznámka autorky zizala

Zdroj: Kluci v akci

Těsto je díky bramborám krásně vláčné.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Staročeské vdolky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/XwO5

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Staročeské vdolky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/XwO5

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (27)

Chasova: Děkuji, mám radost :-K

Výborné, nadýchané.

:-K:yes::yes::yes:

krása :yes::yes::-K:-p

vypadaji pekne a urcite budou i tak dobre,zkusim:-K:-K:-K

Děkuji všem za milé komentáře i přínosnou debatu o lekváru ;-):-K:yes:

Zaujímavá debata:yes::-)
Tak džem má byť s kúskami ovocia, marmeláda by mala byť skôr rôsolovitá, ale bez kúskov ovocia. Lekvár hustý, s prídavkom cukru. Viem, čo sú to povidla, u nás sa taký pojem nepoužíva.:-)
Neviem ako na západnom Slovensku, Magduška by to vedela upresniť, ale u nás na východe sa vlastne používajú iba 2 termíny :
1. džem, ak to má kúsky ovocia
2. lekvár, ak to kúsky ovocia nemá :-D a je jedno, o aký lekvár ide. Aj tomu, čomu vy v Čechách vravíte povidla, sa u nás povie jednoducho slivkový lekvár, od toho s cukrom sa odlíši tým, že ho voláme kotlíkový alebo varený v kotlíku. Voľakedy sa iný slivkový lekvár nikde nevaril, každý kto mal slivky, varil slivkový lekvár ( v kotlíku ) alebo pálil slivovicu :-D:-D;-) A tak to ostalo doteraz.;-)
Takže džem je toto : http://www.toprecepty.cz/recept/34747-rybizovo-jos...
http://www.toprecepty.cz/recept/22949-2-dzemy-z-hr...
a lekvár toto :
http://www.toprecepty.cz/recept/2007-rybizova-marm...
Tu som síce použila pojem marmeláda, ale lekvár by v češtine vyznel blbo, vlastne nijako. :-D;-)

magdalenka: promiň, asi jsi narazila na odkaz wikipedie, kde tvrděj dle EU - kopíruju -" legislativě Evropské unie byl v roce 2004 kodifikován britský význam slova, který označuje výrobky z citrusových plodů. Proto jsou v současnosti marmelády bez předepsaného podílu citrusových plodů při prodeji označovány jinými termíny, jako ovocná směs, ovocná pomazánka, ovocné želé, zavařenina apod."
Nevím, proč se pořád řídit edle EU a neřídit se našimi zvyklosttmi, jak to dělali naši prarodiče, rodiče:

Marmeláda - Marmeláda je druh sladké polotekuté ovocné směsi, která vzniká vařením a želírováním ovocných šťáv a využívá se jako doplněk jídla, či na mazání na pečivo a sladké pokrmy.

Džem - Džem je rosolovitá hmota s kousky ovoce nebo s celými drobnými plody.

Povidla - Na rozdíl od marmelád a džemů se povidla tradičně vyrábějí bez přídavku cukru vařením ovoce až do zahuštění nebo vypékáním na pekáči. Původně se pro výrobu povidel používalo ovoce sušené. V některých oblastech se do švestkových povidel při vaření přidávaly zelené vlašské ořechy včetně slupek.

Ovoce k výrobě povidel by mělo být zcela dozrálé, případně též už přešlé prvními nočními
v tomto případě s wiki souhlasím.

magdalenka:Magduško, díky:-K:-K:-Kvíc hlav....

maiva:trochu som googlila, marmeláda musí obsahovať citrusy...
Džem je rôsolovitá hmota (ovocie a cukor sa varí) s kúskami ovocia.
Lekvár sa pripravuje odparovaním vody do hustnutia, môže sa pridať cukor.

magdalenka: Dnes si asi nemůžeme být jistí v ničem:-D. Povidla se pokud vím, dělala ze švestek /tak jak uvádíš třeba v kotli a odpařováním/. Džem byl vždy s kousky ovoce, ze švestek dělal málokdo:-S
Zavařenina /marmeláda/ byla jako rosolovitá, jednolitá masa, tady bych snad myslela, že je ten lekvár.
PS. pomalu načítají stránky, tak se nás tu sešlo:-D

Frantiska: Byla jsi rychlejší :-) Výborná jsou i borůvková povidla :-p, ta znají i Křemílek s Vochomůrkou :-))

magdalenka: Ano, pravá povidla jsou bez cukru a bez konzervantů, hodně zralé ovoce se vaří tak dlouho, až se přirozenou cestou zahustí a cukr v něm obsažený je konzervuje.

casino: rybizova povidla se nedelaji, bylo by to moc kysele :) povidla jsou varena bez cukru, ve starych kuchařkách jsou z ruzneho ovoce. Vari se na prudko v hrnci v male vrstve a celou dobu se michaji, hotove je to, az se za vareckou dela cesticka. Aspon tak se to pise v jedne kuchařce vydani ted nevim (jestli 40leta nebo 50leta). Ovoce by mělo byt sladke, tedy jablka, hrusky, svestky, ale i merunky a ještě něco co si nepamatuji :) Konzervovani ovoce a zeleniny je v ni venovano hodne stranek a je to fascinujici cteni.

Ja som si nie istá, čo znamenajú "povidly"...Doma sme kedysi varili v kotli "slivkový lekvár" - bez cukru, len sa to varilo a zahusťovalo odparovaním. Predpokladám, že to sú povidly.
Ale džem sme varili (aj varím) s cukrom. Volám to však častejšie tiež lekvár, je možné, že nesprávne.

Načíst další komentáře (12)

Tématické fráze:
vdolky se švestkami, švestkové vdolky, kluci v akci vdolky, vdolky ládi hrušky, rybizova povidla, vdolky kluci v akci, co je lekvár, vdolky podle ladí hrušky, vdolky, povidla na vdolky, recepty ládi hrušky karamelový likér, svestkovy vdolek, vdolky s kysanou smetanou, hrušková povidla na vdolky, staročeský vdolek, vdolky se svestkama, vdolky s bramborami, hrusky na vdolky, co je to lekvar, staročeské vdolky pečené v troubě

Suroviny:
mouka polohrubá, mouka hladká, brambory, vejce, droždí, mléko, cukr, máslo, sůl, kůra citronová, povidla švestková, tvaroh tvrdý, jablko, šťáva citronová, meduňka, cukr krupice, rum, voda, smetana zakysaná, meduňka

Naposledy jste si prohlédli

Přidat fotografie receptu