Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Praženka vltavských vorařů

Hodnocení receptu je 4,8 (14×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Eliza Eliza

Snadný

Suroviny pro 4

4

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie2 687 kJ /
642 kcal
Bílkoviny6,95 g
Tuky49,70 g
Vláknina1,35 g
Cholesterol 155 mg
Sodík 37 mg
Sůl0,08 g
Sacharidy41,10 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Hrubou mouku nasucho opražíme. Přidáme máslo a umícháme zlatou jíšku. Krok 2: Do zpěněné jíšky přilijeme vroucí vodu a rozšleháme metlou. Osolíme, přidáme květ a cukr a na mírné teplotě vaříme 10 minut. Krok 3: Odstavíme, dochutíme a vmícháme smetanu. Již nevaříme.

Zveřejněno 6. 2. 2013

Poznámka autorky Eliza

Tento starý recept mám od svého prastrýce, který před vybudováním Orlické přehrady plavil dříví z Jižních Čech do pražského Podskalí. Tuto jednoduchou polévku si prý plavci vařívali přímo na vorech.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Praženka vltavských vorařů

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/03PG

Další recepty

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Praženka vltavských vorařů

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/03PG

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (23)

Veronika.Hrozna: Veru, také jsem párkrát dělala svíčkovou s karamelem, poprvé podle tohoto receptu :yes: http://www.toprecepty.cz/recept/17133-svickova-s-k... :yes::-p a je opravdu báječná. Stojí to za to nezapomenout a nepospíchat a karamel umíchat...

magdalenka: Ja dávam citrónovú kôru do skoro hotovej omáčky a skúsim ten tvoj karamel ,musí to byť super ! Pridám aj do zajaca na smotane nech to má zase inú chuť !:yes::-)

Veronika.Hrozna: 2-3 Pl kr. cukru upálim na karamel, rozvarím s vodou. V záverečnej fázi, keď rozmixujem zeleninu, ochucujem týmto rozvarom a citrónom, príp. ešte cukor. Tak som sa to naučila doma. Ale mamka mäso aj nakladala, čo ja už nerobím. Často robila takto aj srnca alebo poľného zajaca - ako klasickú sviečkovú.

magdalenka: Ako robíš pod sviečkovú karamel ? Zaujímavé ! Pod kapustu/zelí/ to robím,ale pod sviečkovú to nepoznám a chcela by som to skúsiť !!!:-?:-?:-?

Jo a hledám marně jeden recpt na ten skládaný medový dort z těch medových plátku /ale doma upečených/! Zapoméla jsem ho uložit ! Takový ten co mají v obchodě a někdo zde dal na néj recept :-?:-?:-? :-?:-?:-?

Zvláštní polévka,znám praženku s kmínem,tu jak píše Václav.Tuto budu muset vyzkoušet,také mne zarazil ten cukr i když ho tam není moc a nemusí to tak ovlivnit,jen jakoby ozvláštnit,jak se tu píše,to ano.Nezbývá zkusit.Dík za povídání o vorařích,pěkné připomenutí.:-)

Eliza: nesladím takéto veci - iba tie, kde dávam paradajky, paradajkovú šťavu, kyslú kapustu, ocot alebo citrón...do španielskych vtáčkov dávam kyslé uhorky tak preto...pod sviečkovú robím karamel, alebo tiež, ak dusím kapustu - zelí. Možno by ma ešte niečo napadlo...

Tak jsem právě dovařila- výborná polívčička, zase něco úplně jiného než vařím obvykle. posílám boda :yes:

jarda Kadic: Tak tak, Jardo, pravdu díš...;-) Ale já myslím, že to Majdalenka taky ví, jen si to neuvědomila. Právě dělám vepřové ve smetanovo-špenátové omáčce a uvažuju, že do ní použiju zbytek našlehané oslazené šlehačky, co mi zbyla z moučníku... Asi to risknu:yes::-)), přece ji nevyhodím...:-D
Justýnko, děkuju za vyzkoušení a komentář. :-K

magdalenka: Ten cukr by tomu měl dát něco, jako“podchuť“ nevím, jak to jinak rici:-D mimochodem, to určitě znáš, že maličko cukru třeba do guláše , udělá takoveho, chuťově ho to zkrátka jako podtrhne, že má lepší šmak, ale co já tady učím kočky chytat myši....:-)):-)):-)):-)):-)):-))

Teraz na to pozerám, v polievke je cukor, ona má byť sladká?

Rychlá,jednoduchá a opravdu občas dochází inspirace...jen jsem místo hrubé mouky opražila dětskou krupičku a na konec přidala česnek

magdalenka: Také u nás po vybudování Vltavské kaskády voroplavba zanikla. Od konce války se už neplavilo do Prahy, ale končilo se u Štěchovic. Od té doby řeka v Praze nezamrzá...;-)

Eliza: Pltníctvu sa venovali pltníci z horských a podhorských oblastí, tie boli u nás najchudobnejšie. Chovali sa tam hlavne ovce, preto na varenie využívali napr. aj loj a strava bola chudobná, jednostranná, samozrejme, patrila k tomu aj pálenka. Po vybudovaní priehrad zaniklo toto remeslo. Dočítala som sa, že okrem dreva vozili aj rôzne iné komodity (od medenej rudy, kapusty, kožušiny či lesných plodov, ovčí syr alebo bryndzu)
Dnes turistov vozia na pltiach napr. http://www.1-pltnicka.sk/historia.html a je tam nádherne...

magdalenka: Jak chudobné byly poměry na Slovensku vlastně netuším. Ovšem vltavští plavci byli naopak velmi dobře placení - aby také ne, za celodenní dřinu. Byla to skutečně náročná a nebezpečná práce, ale přišli si na zdaleka víc peněz než lidé pracující na souši. Druhá stránka věci byla, že na zpáteční cestě z Prahy domů hodně utratili (většinou z vlastní vůle ;-):-D ) a také, že v zimě se neplavilo, tak pouze příležitostně pomáhali v lese. Však se také říkalo, že žena plavce je v létě bez muže a v zimě bez peněz.;-)

U nás pltníci kedysi splavovali na pltiach s drevom Váh a Hron. Ich strava bola chudobnejšia, varili si tiež na pltiach (ohnisko na vyvýšenej časti na hline a kameňoch). Varili na masti, údenej slanine, smotana a maslo boli pre chudobných luxusom (dedinčania ich väčšinou predávali do mesta).

Líbí a to moc;-):yes:

Děkuji všem za komentáře a všeználkovi za odkaz. I když myslím, kdyby polévka pocházela z Budějc, Vašek by ji určitě znal, jak ho znám..:yes: Ale třeba po řece doploula až k nám, kousek severněji. Začalo mě to zajímat, tak jsem otevřela knihu "Zmizelá Vltava" - zatím jsem o stravování vorařů nic nenašla, zato jméno strejdy je tam na několika místech a myslím, že je i na fotografii (já ho znala až jako staříka). Mimochodem byl jedním ze třech dvojníků, kteří zastupovali herce na voru ve Wassermannově Plaveckém mariáši... A při vzpomínání na starou řeku vždycky slzel.;-((:-K

Všeználek:Jsem Budějcký patriot a "Praženka" se u nás dělá kmínová se zakvedlaným vejcem na slano. Tuhle neznám, ani jsem o ní neslyšel a moc mne zaujala a jisto jistě ji vyzkouším. ALE MÁŠ PRAVDU, JE TAK PREZENTOVÁNA. ALE I AUTORKA MÁ TAKY ASI PRAVDU. Ono jak kdo slyšel a ty voraři jezdili i po Vltavě tak je i to pravděpodobné. Myslím že je chválihodné oživovat tradice a na názvu nezáleží. Já to chválím a dám +bodík 5.

Taky jí uvařím, ale né dneska, už jsem udělala rajskou, taťka má rád polévku na dopolední svačinu.

Polévku znám z Jizerek z dětství, vařili ji horalové, když už na nic neměli. j libeček tam dávali :-D:-D:-D a to je zas důkaz, proč nemá cenu hádat se, odkud jaké jídlo pochází ;-);-);-), Eli, dík za připomenutí, to jsem nevařila hoooodně dlouhatááánsko :yes::yes:

Všeználek 6. 2. 2013 07:52
Tento recept je obecné znám pod pojmem Budějická praženka, možná ji i Váš prastrýc takto znal http://www.receptyonline.cz/recept--budejicka-praz...

Irrenko, doufám, že bude manželovi (i Tobě, samozřejmě) chutnat. Já jsem si na ni vzpomněla včera večer a taky jsem ji musela hned uvařit...;-)

Skvělá, jednoduchá:yes::yes: Hned ji dneska uvařím, manžel musí mít každý den polévku a někdy mi dochází inspirace:-8

Tématické fráze:
polévka praženka, voraři, praženka, voraři až nám bude, praženky, odkud pochazi spenatova polevka, budějická praženka, vltavsky guláš recept, bramnorova stirka, voraři na vltavě, recept na praženku, polévka praženka videorecept, recept na prazenku polévku, polévka zpraženka, recept na mlekovou polevku, zavářky m.d. rettigové, vltavští plavci, salát podle vorařů, vorari jo vorari, plavecký guláš recept

Suroviny:
mouka hrubá, máslo, voda, květ muškátový, cukr, sůl, smetana kysaná

Přidat fotografie receptu