Plody - články, postupy a rady
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Tamarind (tamaryšek, kyselé datle, indické datle) má silně sladkokyselou chuť. Luskovité plody jsou cca 8 cm dlouhé a dva cm široké. Lusky obsahují čtyři až dvanáct jader obklopených červenohnědou až téměř černou kašovitou dření, která má sladkokyselou chuť a vysokou cukernatost (až 35 %). Dužina se může pojídat čerstvá, vařená, sušená, zavařená jako povidla, můžeme z ní připravit osvěžující nápoje, nebo ji využít jako přísadu do jídla (speciální kořeněné omáčky), čatní nebo do rýžových a zeleninových pokrmů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Piniové oříšky, nazývané také piňón, jsou ve skutečnosti jedlá semena borovice pinie. Dozrávají až tři roky po opylení, na podzim a v zimě. Borovice jsou hojně pěstované v oblastech Středozemního moře. Semena jsou považována za delikatesu, používají se buď k přímé konzumaci nebo do italských jídel, také se dávají do chleba a cukrovinek, např. do baklavy. Oříšky obsahují hlavně thiamin a bílkoviny.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Para ořechy jsou semena vysokého stromu juvie ztepilé, rostoucí v deštných pralesích Jižní Ameriky. Taktéž jsou nazývány brazilské ořechy. Obsahují 70 % tuku a mají vysoký podíl selenu. Čerstvé ořechy jsou na lomu bílé až krémově bílé, sladké chuti. Nedoporučuje se jejich delší skladování, jelikož ořechy žluknou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Mandle jsou v podstatě jádra pecek, které se nachází v plodech mandloně obecné. Pěstují se v subtropech a teplých oblastech. V některých vhodných lokalitách dokonce i u nás. Největšími producenty jsou USA, zejména Kalifornie. Mandle mají vysokou energetickou hodnotu, obsahují bílkoviny, minerály a vitamíny. Používají se v cukrárenství, např. na výrobu marcipánu, přidávají se do těst a připravuje se z nich mandlové mléko. Pražené a solené jsou oblíbené s dobrým vínem.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Lískový oříšek je plod lísky. V dětských knížkách bývají tyto oříšky spolu s veverkou. Jejich největším producentem je Turecko, ale známe je i z našich zahrad. V polovině podzimu nastává jejich sklizeň. Používají se k výrobě pralinek, čokoládových lanýžů, umleté se přidávají do různých těst, vyrábějí se z nich různé krémy a pasty. Obsahují vysoké množství bílkovin, vitaminu E, vlákniny a dalších prvků, např. hořčíku.
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Hubněte pomocí sedativ nebo s tasemnicí v břiše! Nejšílenější diety světa, které opravdu existují
K čemu může být dobrý hazard? To nejlíp věděl hrabě ze Sandwiche
Smažený sýr podle šéfkuchaře Hynka Vávry: Základem je kvalitní sýr a dokonalé křupavosti docílíme díky triku při obalování