Kynuté těsto je postrachem kuchařů začátečníků, ale není proč se ho bát
Kynuté těsto skvěle ovládaly naše babičky a v mnoha domácnostech se příprava kvásku z droždí dědí z generace na generaci. Pokud žádné takové rodinné stříbro v podobě receptu na kynuté těsto nemáte, můžete se inspirovat mnoha tipy a návody, třeba právě těmito.
Z čeho vytvořit základní kynuté těsto
- Základním stavebním kamenem je mouka, a to nejlépe hladká (ačkoli mnoho receptů obsahuje tu polohrubou).
- Použité droždí by mělo být čerstvé.
- Mléko nebo voda by měly mít pokojovou teplotu, stejně tak i vejce.
- Na přípravu je nejlepší použít mísu, protože do ní po vzejdutí kvásku můžete přidat další suroviny.
Potom už jen stačí postupovat podle některého z návodů.
Oblíbené recepty z kynutého těsta
Fenoménem dneška je vlastní kváskový chleba nebo jiné domácí slané pečivo. Českou sladkou klasikou jsou potom plněné buchty, kynuté knedlíky s ovocem nebo nadýchaná kynutá bábovka. O Velikonocích je tradicí upéct beránka, u Vánocích pak vláčnou vánočku.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kdo by neznal mazanec - bochník nebo bochánek z kynutého těsta, zdobený křížkem a plátky mandlí, který se peče hlavně o Velikonocích. Jedná se prakticky o totéž těsto, ze kterého se pečou vánočky. Mazance se tradičně pečou na Bílou sobotu a patří k obřadnímu pečivu, které se chystalo k posvěcení do kostela.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kynuté těsto je druh těsta, které se připravuje z různého poměru mouky, cukru,droždí, tuku a vajec. Je velmi oblíbené na přípravu koláčů, vánoček, mazanců, chleba, knedlíků a pečiva. Ve slaných variantách se používá na pizzy a slané záviny. Mnohé hospodyňky se ho obávají, ale zbytečně. Je to živá hmota, a podle toho se s ním musí zacházet.