Zavařování není žádná věda. S našimi radami, tipy a triky to zvládnete také
![Zavařování není žádná věda. S našimi radami, tipy a triky to zvládnete také](https://static.toprecepty.cz/fotky/images/7/6075-200-100.jpg)
Zavařování je jedním ze způsobů, jak můžete tepelně konzervovat různé druhy potravin. Spousta lidí má zavařování spojené se svými babičkami, kdy se veškerá úroda zpracovávala, aby bylo z čeho brát po celý rok. Pokud si také chcete vychutnat kvalitní úrodu ze zahrádky po celý rok, nebo jen připravit jídlo na cesty, je zavařování perfektní volbou.
V čem můžete zavařovat?
V dnešní době si můžete se zavařováním pomoci spotřebiči, které máte doma.
- Zavařování v hrnci patří mezi klasiku. Sklenice vložíte do hrnce vystlaného starší utěrkou, zalijete teplou vodou a na mírném ohni zahříváte na požadovaný stupeň (cca 85-95 °C podle suroviny). Teplotu udržujte minimálně 15 minut.
- Zavařování v myčce je velmi jednoduché. Naplněné sklenice jednoduše naskládáte vedle sebe tak, aby stály, na myčce volte program s teplotou nejlépe 80, minimálně pak 70 °C. Po zavařování otáčíme sklenice dnem vzhůru.
- Zavařování v troubě je také velmi snadné. Naplněné sklenice naskládejte na plech vystlaný utěrkou, podlijte je horkou vodou (cca 2-3 cm) a zavařujte v troubě na 250 °C 8-12 minut podle velikosti sklenic. Po vytažení sklenice také otočte.
Zavařovat můžete téměř cokoliv
Zavařovat můžete prakticky cokoliv, co vás napadne. Nejznámější jsou okurky v kyselém nálevu, ovocné kompoty (třešně, jahody, borůvky, angrešt, meruňky atd.), domácí kečupy, zeleninové směsi (čalamády, leča), omáčky (pod maso či na těstoviny), houby i třeba marmelády. Zavařit můžete ale i maso či již uvařené jídlo, které si chcete vzít třeba na cesty.
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více