Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Retro cukroví zná z dětství každý z nás. Malé kousky na vánočním stole byly nejen krásné napohled, ale i velmi chutné díky poctivým dávkám másla, cukru a čokolády. Jejich jedinou nevýhodou byla vysoká kalorická hodnota.

Zdravá strava znamená, že cukroví v moderních domácnostech odpovídá trendu moderní doby - snaha je omezit bílou mouku, tuk i cukr a nahradit je něčím vhodnějším. Ale ruku na srdce - kdo odolá tradičnímu cukroví, které nám nabídne babička?

1/20

    2 z 20

    Pracny hnědé

    Pracny hnědé

    Tlapky, pracny, medvědí tlapy a jiné názvy má ořechové kořeněné cukroví, které se peče v kovových nebo silikonových formičkách. Po upečení se z formiček tvary vyklopí a obalují v moučkovém cukru. Nejvýraznějším kořením je v nich skořice a mletý hřebíček. Do těsta můžeme přidat kakao, aby byly pracny tmavší.

    3 z 20

    Vánoční linecké cukroví

    Vánoční linecké cukroví

    Linecké cukroví (slepované, skládanky) s vanilkovými rohlíčky jsou společně šlechtici mezi cukrovím. Linecké se připravuje z kvalitní mouky, másla, cukru a žloutků, po vyválení těsta se z něj dá vykrájet nekonečné množství druhů s různými náplněmi a zdobením. Křehké těsto, naplněné marmeládou nebo krémem, je po rozležení báječně vláčné.

    4 z 20

    Ořechy s krémem

    Ořechy s krémem

    Ořechy s krémem jsou stálicí na vánočním stole už po řadu generací. Oříškové máslové těsto natlačíme do formiček a po upečení vždy dvě poloviny skořápek plníme máslovým krémem - vanilkovým, ořechovým nebo karamelovým. Celé ořechy obalíme ve vanilkovém cukru a necháme pár dní uležet.

    5 z 20

    Čokoláda od Hannah

    Čokoláda od Hannah

    Domácí čokolády z kovových formiček voněly kakaem, vanilkou a stoprocentním tukem. Jemné krystalky cukru nám mnohdy vrzaly mezi zuby, ale samotná hmota se přímo rozplývala na jazyku. Některé babičky balily čokoládky do barevného staniolu a věšely je jako vánoční ozdoby na stromeček - pokud nestál blízko u kamen.

    6 z 20

    Kokosky v troubě

    Kokosky v troubě

    Kokosové pusinky jsou tradičním cukrovím, které se připravovalo ze zbylých bílků, důkladně vyšlehaných s krupicovýcm cukrem do nadýchané pěny. Do sněhu zamícháme kokos a lžičkou klademe na plech bochánky, které se pomalu suší v troubě. Pokud se rozplácnou, slepí se po dvou kouskách marmeládou.

    7 z 20

    Išelské cukroví

    Išelské cukroví Video

    Išelské cukroví patří mezi ty druhy, které dají trochu více práce, ale ve výsledku jsou naprosto dokonalé. Z kakaového těsta s mletými oříšky vykrájíme kolečka, která po upečení plníme ořechovou nádivkou nebo máslovým krémem. Slepená kolečka máčíme v rozpuštěné čokoládě a zdobíme kouskem ořechu.

    8 z 20

    Máslové kokosové kuličky

    Máslové kokosové  kuličky

    Kokosové kuličky připravíme z mletých piškotů nebo z polámaného uschovaného cukroví, smíchaného s kokosem. Drť zpracujeme s kouskem másla, lžičkou marmelády, s kakaem a se zbytky oříšků. Hmotu tvarujeme do kuliček, které obalíme ve strouhaném kokosu a vkládáme je do papírových košíčků.

    9 z 20

    Perníčky

    Perníčky

    Medové perníčky jsou nejstarším cukrovím, které hospodyně pekly na různé svátky. Těsto s medem, skořicí, badyánem, hřebíčkem nebo s domácím perníkovým kořením kraluje našim kuchyním dodnes. Módním trendem jsou nádherně zdobené perníčky, které se dají pověsit na stromeček jako ozdoby.

    12 z 20

    Karamelové burisonové hrudky

    Karamelové burisonové hrudky

    Burisonové kuličky byly levnou cukrovinkou pro všechny děti. Babičky burisony přidávaly místo housek do knedlíků a před Vánocemi z nich vyráběly hrudky, což bylo cukroví z upáleného cukru, rozvařeného s mlékem. Do vzniklého karamelu se vmíchaly burisony a dvěma lžičkami se tvořily lepkavé kuličky.

    13 z 20

    Perníková vosí hnízda

    Perníková vosí hnízda

    Vosí hnízda nebo včelí úly? Tato otázka nás provází celým životem. Ve finále jde o báječnou nepečenou dobrotu z drcených piškotů, oříšků, kakaa, másla a koření, které natlačíme do formiček a vařečkou vytvoříme ve dně dutinu. Po vyklopení hnízda naplníme krémem a přilepíme na dětské piškoty.

    14 z 20

    Maminčiny zázvorky

    Maminčiny zázvorky Video

    Zázvorové pečivo má typickou kořeněnou a štiplavou chuť i vůni. Naše babičky je pekly ještě před adventem, protože potřebují několik týdnů na rozležení. Zázvorky se vykrajují z plátu těsta speciální formičkou, která připomíná zázvorový kořen. Upečené cukroví se ničím nepromazává, patří mezi "suché".

    16 z 20

    Myslivecké knoflíky

    Myslivecké knoflíky Video

    Myslivecké knoflíky měly připomínat zdobené části myslivecké uniformy. Jde o kolečka z lineckého těsta, na které nastříkáme z cukrářského sáčku bílkový sníh s cukrem a ořechy a na vzniklý kopeček přitlačíme půlku ořechu. Po upečení knoflíky poprášíme cukrem, ale nejhezčí jsou bez cukru.

    17 z 20

    Žabí hubičky

    Žabí hubičky

    Ořechové škeble, mušličky nebo-li žabí huby se připravují z jednoduchého těsta, které tvoří stejné množství tuku a mouky s jedním žloutkem. Z vyváleného plátu vykrájíme kolečka, která plníme ořechovou nádivkou, přehneme a okraje přitiskneme k sobě. Po upečení obalíme hubičky v cukru. Pokud náplň vytekla, má to tak být.

    18 z 20

    Sádlové kopky

    Sádlové kopky

    Sádlové cukroví bývalo kdysi velmi oblíbené - v těstě je místo másla vepřové nesolené sádlo. Z vypracovaného těsta připravíme kuličky, které naskládáme na plech, uděláme do nich důlek, naplníme je švestkovými povidly a posypeme oříšky či mandlemi. Po upečení je můžeme obalit v cukru, ale není to nutné.

    19 z 20

    Foukané rohlíčky

    Foukané rohlíčky

    Foukané rohlíčky Jsou lehoučké, nadýchané a křupavé. Připravují se z ořechového nebo kokosového těsta, které natlačíme do formiček (nejčastěji ve tvaru rohlíčků). Při pečení se nafouknou a jdou lehce vyklepnout. Obalujeme je v cukru nebo jejich konce máčíme do rozpuštěné čokolády.

    20 z 20

    Zdobené pusinky

    Zdobené pusinky

    Sněhové pusinky patřily mezi poslední cukroví a při jejich přípravě se využily zbylé bílky. Z ušlehaného sněhu s cukrem stříkáme na plech ze sáčku s řezanou špičkou růžičky, které posypeme barevným cukrem a pak je usušíme v troubě. Cukroví máčíme spodní stranou v čokoládě nebo je čokoládou pocákáme.

1/20

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli