Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bílek je spolu se žloutkem součástí vajíčka. Tvoří 2/3 obsahu skořápky. Vypadá jako průsvitný nažloutlý sliz, ale po našlehání z něj vytvoříme lehký sníh, který je nepostradatelnou ingrediencí v cukrařině.

Vaječný bílek je trochu nespravedlivě považován za nevýznamného bratříčka žloutku, ale opak je pravdou. Bílek je plnohodnotnou potravinou, která má nespočet možností využití. Před Vánoci je důležitou součástí křehkého vánočního cukroví.

1/16

    1 z 16

    Kokosové laskonky

    Kokosové laskonky Video

    Křehké kokosové nebo ořechové laskonky ve své miniverzi patří k nejoblíbenějším druhům vánočního cukroví. Jejich tvar bývá tradičně oválný, ale nemusíme se bát ani kulatých tvarů. Plníme je karamelovým krémem, ale chutný je také také kakaový nebo oříškový krém. Laskonky lze ozdobit čokoládou.

    2 z 16

    Myslivecké knoflíky-2

    Myslivecké knoflíky-2

    Myslivecké knoflíky jsou retro cukrovím, ve kterém se snoubí chuť lineckého těsta, bílkového sněhu s cukrem a oříšky a ořechem na vršku. Kolečka z lineckého těsta rozložíme na plech, ze sáčku s ustřiženou špičkou nastříkáme ořechový sníh a do špičky zatlačíme celý ořech. Pečeme do růžova.

    3 z 16

    Zdobené pusinky

    Zdobené pusinky

    Bílkové pusinky jsou cukrovím, na které můžeme spotřebovat většinu zbylých bílků. Bílky šleháme s krupicovým cukrem do pevné pěny, kterou lze obarvit jedlým barvivem. Ze sáčku s řezanou špičkou nastříkáme různé tvary na plech s pečicím papírem a sušíme v troubě, dokud pusinky nelze od papíru lehce odlepit.

    4 z 16

    Plněné kokosky máčené v čokoládě

    Plněné kokosky máčené v čokoládě Video

    Plněné kokosky jsou pýchou každé kuchařky. Bílkový sníh, ušlehaný s cukrem a smíchaný s kokosem, nastříkáme na plech vyložený papírem a upečeme do zlatova. Přilepíme je krémem nebo marmeládou na kolečko z lineckého těsta a spodek namočíme do čokolády. Kousky odkládáme na pečicí papír.

    5 z 16

    Suchárky ze zbylých bílků

    Suchárky ze zbylých bílků

    Tradiční suchárky měly naše babičky ve velké oblibě, protože byly suché a měly dlouhou trvanlivost. Připravovaly se z ušlehaných bílků, cukru, mouky a másla, po upečení v úzké formě se nakrájely na tenoučké plátky a dosušily v troubě. Byly to takové suché sladké chipsy pro zobání dětí i dospělých.

    6 z 16

    Bílkové placičky s oříšky

    Bílkové placičky s oříšky

    Bílkové cukroví má mnoho podob - v tomto případě stačilo smíchat ušlehané bílky s cukrem a umletými ořechy a podle chuti také s kakaem nebo kávou a citrónovou šťávou. Na pečicí papír klademe lžičkou hromádky, které v troubě usušíme - rozlijí se přitom do placiček ve tvaru dětských piškotů.

    8 z 16

    Sněhové kokosky

    Sněhové kokosky

    Sněhové kokosky jsou jednodušší verzí tradičních plněných kokosek. Připravují se z našlehaných bílků s cukrem, do kterých pak vmícháme nastrouhaný kokos. Ze sáčku nastříkáme na plech s pečicím papírem bochánky, které můžeme posypat drobnými cukrovými perličkami, a pak je usušíme v troubě.

    9 z 16

    Sněhové šišky s karamelem

    Sněhové šišky s karamelem

    Sněhové šišky jsou báječnou dobrotou, kterou připravíme z našlehaného bílkového sněhu s cukrem, do kterého vešleháme tekutý karamel, připravený z cukru a vody. Po částečném vychladnutí nabíráme lžičkou kousky, které tvarujeme a obalujeme v opražených mandlích nebo oříšcích.

    10 z 16

    Sněhové špice s čokoládou (indiánci)

    Sněhové špice s čokoládou (indiánci)

    Drobní indiánci nepatří mezi tradiční cukroví, ale dají se připravit jako trochu jiné pohoštění k adventnímu setkání přátel. Zužitkujeme tím bílky, zbylé po pečení lineckého cukroví (z jeho zbytků lze upéct malá kolečka pod indiánky). Sněhové tvary necháme zaschnout a máčíme je v čokoládě.

    11 z 16

    Bílkový chlebíček, když se peče cukroví

    Bílkový chlebíček, když se peče cukroví

    Bílkový chlebíček se peče během přípravy cukroví, kdy už nevíme, co se zbylými bílky. Našleháme je s cukrem, přidáme mouku a rozpuštěné máslo. Do těsta vmícháme kousky čokolády, nasekané ořechy, kandované ovoce nebo práškové kakao. Moučník pečeme v důkladně vymazané a vysypané formě na chlebíček nebo srnčí hřbet.

    12 z 16

    Sněhové pusinky-chrousti

    Sněhové pusinky-chrousti

    Ořechoví chrousti patří mezi poslední pečené cukroví před Vánoci. Kromě našlehaných bílků s cukrem do nich využijeme nejen zbytky nasekaných ořechů, ale i polámané kousíčky cukroví nebo drobné kostičky sladkého pečiva (loupáky, vánočka). Na plech s pečicím papírem tvoříme hromádky, které usušíme v troubě.

    13 z 16

    Sněhové královny

    Sněhové královny

    Kokosové těsto na nepečené cukroví se dá velmi dobře spojit pomocí bílků - vznikne sladká hmota, kterou můžeme obarvit jedlými barvami a vytvořit cukroví do formiček, kuličky obalené v kokosu, tříbarevné kokosové kmeny nebo podklad pro malou růžičku krému a vkusné vánoční zdobení.

    14 z 16

    Měsíčky se sněhem

    Měsíčky se sněhem

    Sněhové půlměsíce tvoří dvě těsta - jedno ze žloutků, mouky a citrónové šťávy a druhé z ušlehaných bílků a cukru. Z těsta vyválíme placku, na ni natřeme sníh a hustě ho posypeme nasekanými ořechy. Pomocí skleničky vykrájíme půlměsíčky, přeneseme je na plech a upečeme dorůžova. 

    15 z 16

    Sněhové žampiony

    Sněhové žampiony

    Originální pusinky ve tvaru houbiček vytvoříme z ušlehaného bílkového sněhu s krupicovým cukrem. Vtip je v tom, že pomocí sáčku s ustřiženou špičkou vytvoříme na plechu s pečicím papírem tvary kloboučků. Na druhý plech vytáhneme sníh do tvaru nohou. Pusinky sušíme a po vychladnutí slepujeme a zdobíme čokoládou.

    16 z 16

    Sněhové pusinky - uvnitř vláčné

    Sněhové pusinky - uvnitř vláčné

    Vláčné pusinky připravíme stejným způsobem, jako se připravují křehké Pavlova zákusky. Do dokonale našlehaného bílkového sněhu vpracujeme kukuřičný nebo bramborový škrob. Vytvořené bochánky sušíme v troubě na plechu s pečicím papírem a po vychladnutí je pocákáme rozpuštěnou čokoládou.

1/16

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky