Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Štědrý den se u nás slaví každoročně 24. prosince, den před narozením Ježíše Krista - tím končí půst a veškeré přípravy na Vánoce. Lidé si po večeři rozbalují dárky, setkávají se s rodinou a užívají si pohodu.

Většina lidí se na Vánoce a vánoční svátky těší - nejen na spoustu dárků nebo štědrovečerní večeři - ale pro pohodu s rodinou, odpočinek po pracovním vytížení a po předvánočním shonu. Nastal čas klidu a míru, mlsání cukroví a dobrého jídla.

1/20

    1 z 20

    Máslová vánočka

    Máslová vánočka

    Štědrý den začínáme vánočkou. Jde o jemné nadýchané pečivo plné rozinek, mandlí a másla. Tradičně se připravuje z kynutého těsta, ale existuje i bezpočet jiných variant - ze šlehačky, tvarohu, bez kynutí nebo bez lepku. Každý má svůj oblíbený recept, na který se velmi dlouho těší. Vánočka s máslem je naprosto bezkonkurenční snídaní.

    2 z 20

    Falešný kuba z tarhoni

    Falešný kuba z tarhoni

    Typicky vánočním jídlem je houbový kuba, což je směs vařených krup a dušených hub na sádle a cibuli, s česnekem a majoránkou. Kuba se zapéká v troubě, dokud nedosáhne zlatavé kůrky. Mlsouni mohou dovnitř propašovat kostičky uzeného nebo kroupy nahradit pohankou, tarhoňou, bulgurem či rýží.

    3 z 20

    Tradiční vánoční cukroví

    Tradiční vánoční cukroví

    Vánoční cukroví nesmí chybět na žádném svátečním stole. I zapřisáhlí odpůrci sladkého nachystají pár kousků pro rodinu a přátele, nebo si připraví zdravé cukroví bez zbytečných kalorií. Jaké by to byly Vánoce bez lineckého, vanilkových rohlíčků, plněných ořechů nebo medvědích tlapiček?

    4 z 20

    Jemná rybí polévka

    Jemná rybí polévka

    Rybí polévku vaříme z kapřích hlav a vnitřností, popřípadě ze skeletů. V minulosti by se bez ní štědrovečerní večeře neobešla, ale v současnosti není moc vyhledávaná - možná kvůli pracnému odstraňování kůstek. Polévka se připravuje se zeleninou, jíškou, obraným kapřím masem a kostičkami osmažené housky.

    7 z 20

    Vánoční kapr v marinádě

    Vánoční kapr v marinádě

    Vánoční kapr dělal mnoha lidem starost - nedokázali ho zbavit života, tak ho pustili zpět do rybníka. V současnosti si můžeme vybrat kapra na trhu, kterého před námi zabijí, nebo mraženého kapra, s kterým nejsou žádné starosti. Kapra smažíme klasicky v trojobalu nebo volíme nějakou zdravější alternativu.

    9 z 20

    Rychlá hrachová polévka s krutony

    Rychlá hrachová polévka s krutony

    Při přípravách na štědrovečerní večeři nesmíme zapomínat ani na sytý oběd. Podle staré tradice podáváme hrachovou polévku s osmaženým pečivem, bohatě ochucenou česnekem, pepřem a majoránkou. Kdo nechce vidět zlaté prasátko, může polévku ochutit masovým vývarem a kousky uzeného masa.

    10 z 20

    Vaječný likér ze čtyř ingrediencí

    Vaječný likér ze čtyř ingrediencí

    Čím se připíjí na Štědrý večer? Vaječným likérem! Ty nejlepší likéry se připravují podle starých rodinných receptů, které se dědí z generace na generaci. Nebojme se větších zásob likéru - i po Vánocích nás může navštívit kamarádka, s kterou si dopřejeme skleničku sladké dobroty.

    11 z 20

    Podmáslový řízek

    Podmáslový řízek

    Kdo nejí kapra, dá si řízek, ale mnoho lidí si dá kapra i řízek. Nejčastěji volíme řízky z kuřecího nebo vepřového masa, rozklepaného do tenka - abychom se nepřejedli. Trojobal můžeme pro změnu vynechat a dopřát si řízek v těstíčku nebo pečený v troubě. Řízky připravujeme vždy čerstvé.

    12 z 20

    Kapr na černo

    Kapr na černo

    Kapr na černo je staročeský pokrm, který připravovaly naše babičky. Osmaženou cibuli a zeleninu zalijeme rybím vývarem, přidáme koření (celý pepř, nové koření a bobkový list) a uvaříme do měkka. Zahustíme jíškou, perníkem a povidly. Přidáme rozinky, sušené švestky a mandle. Nakonec vložíme do omáčky kousky bílého rybího masa.

    13 z 20

    Štola s tvarohem

    Štola s tvarohem

    Vánoční štóla je druh moučníku, který se musí upéct na začátku adventu, 3 týdny před Vánoci. Štóla se připravuje z kynutého nebo tvarohového těsta plného cukru, másla, rozinek, kandovaného ovoce a mandlí. Upečenou štólu obalíme v moučkovém cukru tak, aby vytvořil krustu, zabalíme ji do fólie a uložíme.

    14 z 20

    Uzená zelňačka

    Uzená zelňačka

    Při čekání na ježíška si můžeme připravit výbornou zelňačku, která nahradí oběd, zasytí a zahřeje. Talíř husté, horké polévky přijde vhod i po štědrovečerní procházce. Je sice poslední den půstu, ale nikomu asi nebude vadit kousek uzeného masa v polévce, uvařeného spolu se zelím, bramborami, česnekem a kořením.

    15 z 20

    Můj medový vánoční punč

    Můj medový vánoční punč

    V zimě se zahříváme horkými nápoji jako je čaj, káva nebo kakao - ale na Štědrý den si můžeme dopřát sladký punč. Skládá se z červeného vína, čaje nebo ovocné šťávy, rumu či pálenky. Punč dochutíme cukrem, kořením a pomerančovou a citrónovou šťávou. Existují i varianty bez alkoholu pro děti.

    16 z 20

    Snadný štrúdl

    Snadný štrúdl

    Štrúdl s jablky můžeme připravovat po celý rok, ale na Vánoce si na něm pochutnáme dvojnásobně. Správný štrúdl sladce voní jablky, rozinkami, skořicí, ale i medem a ořechy. Nejrychlejší a nejsnadnější variantou je použití koupeného nebo domácího listového těsta, které můžeme mít v mrazáku stále v zásobě. 

    17 z 20

    Staročeská pučálka

    Staročeská pučálka

    Pučálka neboli pálenec je staročeský tradiční pokrm, který se připravuje z naklíčeného hrachu. Po 2–3 dnech klíčení v teple hrách propláchneme čistou vodou. Na sádle osmahneme větší kusy cibule, pak přidáme hrách, který osolíme a opepříme a prohazujeme ho na pánvi tak, abychom příliš neolámali klíčky.

    18 z 20

    Chlebíček z bílků

    Chlebíček z bílků

    Ze zbylých bílků můžeme připravit bílkový chlebíček, který se velmi podobá biskupskému chlebíčku, jen v něm nejsou žloutky. Do těsta přimícháme rozinky namočené v rumu, kandované ovoce a nasekané ořechy. Moučník pečeme ve formě na chlebíček nebo na srnčí hřbet a po vychladnutí poléváme čokoládovou polevou.

    20 z 20

    Výborné chlebíčky

    Výborné chlebíčky

    Obložené chlebíčky jsou příjemným zakončením štědrovečerní hostiny. Pokud večeře proběhla dříve kvůli malým dětem a jejich rozbalování dárků, je před námi ještě dlouhý večer. Nejlepším způsobem, jak zahnat chutě a hlad, je udělat obložené talíře nebo oblíbené chlebíčky.

1/20

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Další tipy a triky