Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pšenično-žitný chléb („prvňáček”)

Hodnocení receptu je 4,3 (4×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

DlabemeZdrave DlabemeZdrave

Náročný

Suroviny

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie12 609 kJ /
3 014 kcal
Bílkoviny88,60 g
Tuky15,63 g
Vláknina61,21 g
Cholesterol 6 mg
Sodík 4,20 g
Sůl10,00 g
Sacharidy599,00 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Večer si do mísy dáme 50 g žitného kvásku, přidáme mouku a vodu. Vařečkou promícháme, přikryjeme a přes noc dáme do tepla, aby mohl kvásek pracovat. Krok 2: Ráno, po 12 hodinách, by mělo být kváskové těsto nadýchané plné bublinek. Odebereme si trochu kvásku do skleničky a uložíme do ledničky na další pečení. Já si schovávám cca 50 g, víc není potřeba. Krok 3: Do mísy k těstu dáme zbytek surovin, robotem s hnětači vypracujeme hladké těsto, které by mělo jen lehce lepit. Přikryjeme ho a necháme 30 minut odpočívat. Nyní ho vyklopíme na pracovní plochu a hněteme ručně zhruba 5 minut. Vložíme do mísy, přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme 2 hodiny zrát na teplém místečku (teplota by měla být ideálně mezi 25-30°C). Krok 4: Během této doby těsto 2x prohněteme (cca po 40 minut). Po těchto 2 hodinách těsto dáme na vál, podsypeme 2 lžícemi chlebové žitné mouky, párkrát přeložíme a vytvarujeme bochník. Krok 5: Mísu nebo ošatku si vyložíme utěrkou a lehce vysypeme moukou, aby se chléb nepřilepil. Mísu zabalíme do igelitového pytle a necháme vykynout 2 hodiny, pokud máte chladněji nebo kolísavou teplotu, potrvá to déle (až 6 hodin), při normální pokojové teplotě by to měly být 3 hodiny. Krok 6: Rozehřejeme troubu na 230-250°C (podle možností). Úplně dolů dáme starý plech, na který nalijeme 200 ml vody a na nejnižší možnou pozici dáme rozpálit plech, na který budeme sázet chléb. Pokud máte strach, že se při pečení chleba rozplácne, můžete ho upéct v nádobě, která vám zajistí tvar. Krok 7: V tom případě dejte nádobu s víkem na nejnižší možnou pozici místo plechu a plech s vodou nemusíte dávat vůbec, jelikož uzavřená nádoba se napaří sama. Já používám kulatou mísu, tak dávám kulatý skleněný pekáč o objemu 3 l (sázení na plech zatím neriskuji). Jakmile trouba dosáhne požadované teploty, necháme ji ještě 10-15 minut běžet na prázdno, aby se napařila (při pečení v nádobě tento krok vynecháme). Krok 8: Po přípravě trouby přendáme opatrně chléb buď na plech nebo do nádoby a šup s ním rychle do trouby a zavřít, aby neuniklo teplo. Po 15 minutách snížíme teplotu na 200°C a dopékáme dalších 25 minut odkryté. Chléb je hotový tehdy, pokud při zaklepání na spodní stranu duní. Krok 9: Po upečení necháme vychladnout na mřížce a teprve úplně chladný ho krájíme. Pokud chcete mít křupavou kůrku a vláčnou střídku i další dny, nejvíce se mi osvědčilo zabalit chléb do dvou látkových plen nebo utěrek a uložit do trouby, jelikož nemám zatím chlebník.

Zveřejněno 12. 3. 2013

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Pšenično-žitný chléb („prvňáček”)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/oJEj

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Pšenično-žitný chléb („prvňáček”)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/oJEj

Marie

Komentáře (7)

Chlebíček je parádní.:-)):yes: Já mám kvásek měsíc a jmenuje se Gustík :-D Už je pěkně silný a krmím ho obyčejnou žitnou chlebovou moukou a je spokojený.:-D Pro ty, co se nedaří upéct chleba podle svých představ, tak doporučuji nevzdávat to a zkoušet a zkoušet. Ono se to musí vychytat a potom je to :-p:-*:-*:-p:yes::yes::-))

DlabemeZdrave: Take pouzivam celozrnnou zitnou mouku a kvasek byl pouze 4-denni. Na celokvaskovy chleb si musim jeste chvilku pockat..;-)

aisha: jak ho mas stary a z jake mouky? Ja ho mam uz 10dni a pouzila jsem celozrnnou zitnou, ta se mi osvedcila nejvic. Kdyz jsem pouzila chlebovou zitnou nebo obycejnou zitnou tak se pokazde zkazil, umrel apod ale z te celozrnne se povedl hned a je krasne silny i po tech pouhych 10dnech

Pekny chlebik, opravdu povedeny..:yes::yes:..take jsem dnes pekla , take z kvasku a z kvasku vubec poprve. Jen ho jeste nemam tak silny, takze jsem pridala i trochu drozdi. Uz se tesim na celokvaskovy..;-)

zuzun: ja zkousela 2x z drozdi podle receptu a katastrofa. Pak jsem se odhodlala zalozit kvasek, 10dni jsem ho opecovavala a dnes upekla prvni chlebik oko od oka a ta kurcicka luxusni, holky ani chleba nechtely namazat. V te nadobe se to pece jedna basen

uzasnej chlebicek!!! zkousela jsem tohle techniku a jako vzdycky jsem selhala, kynute sladke mi jde, ale chleba ne a ne... obdivuji!!! Bodas...:yes:

Vypadá nádherně:-):yes:

Tématické fráze:
chleba na plech, psenicno zitny chleb, pečený chleba na plechu, pečení chleba na plechu, žitný chléb na plech, starý hnětač těsta na chleba, pšenično žitný chleba, videorecepty na pečení chleba psenicno zitne, peceny pšenično žitný chléb, chléb pečený na plechu, chléb na plech, domácí pšenično žitný chleba, pšenično žitný celozrnný chléb recept, recept na žitný chleba, top recepty.cz chleba, žitný chleba z trouby, psenicno žitný chleba, pšenično žitný pečení chleba, top recepty chleba z trouba, teplota trouby na chleba

Suroviny:
kvas žitný, mouka celozrnná žitná, voda, mouka celozrnná žitná, mouka pšeničná, syrovátka, sůl

Přidat fotografie receptu