Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Brynza je ovčí sýr, který se vyrábí zasýřením ovčího mléka. Po zaschnutí na salaši se hmota v brynzárně zpracuje a nechá zrát. Nakonec se bochníky zbaví kůry a tekutiny, osolí a rozetřou do podoby hrudkovitého sýra.

Když se řekne brynza, představí si většina lidí aromatický sýr, který se vyskytuje pouze ve slovenských haluškách. Je to názor, který se pokusíme změnit - pokrmů s brynzou je mnoho a jsou neobyčejně chutné. Některé z nich vám představíme.

1/20

    1 z 20

    Halušky s brynzou pro Dášenku

    Halušky s brynzou pro Dášenku

    Nejznámějším pokrmem s brynzou jsou slovenské halušky, připravené ze strouhaných brambor, mouky a soli. Brynzu můžeme rozpustit v kastrůlku se smetanou nebo ji do halušek nadrobit. Tu pravou báječnou chuť dodá pokrmu rozškvařená slanina. Ačkoliv kysané zelí do brynzových halušek nepatří, můžeme ho zkusit přidat.

    2 z 20

    Špagety s brynzou

    Špagety s brynzou

    Těstoviny s brynzou nejsou tak obvyklé jako halušky, ale chuťově jde o bezvadnou kombinaci. Základem je orestovaná anglická slanina, ke které přihodíme těstoviny, opečeme je a pěkně obalíme ve vyškvařeném tuku. Pak přidáme rozdrobenou brynzu, pečlivě promícháme a servírujeme, nejlépe se zeleninovým salátem.

    3 z 20

    Pstruh s brynzou a koprem

    Pstruh s brynzou a koprem

    Brynza a ryby jdou dobře k sobě. Rybí maso nemá samo o sobě výraznou chuť, proto je vhodnější ho posypat kořením, pepřem, kmínem a bylinkami. Pro jednou můžeme zkusit naplnit břišní dutinu ryby (pstruh, kapr) brynzou, smíchanou se sekaným koprem. Rybu pokapeme citrónovou šťávou a upečeme na másle.

    4 z 20

    Cuketové závitky s brynzou

    Cuketové závitky s brynzou

    Opravdu zdravé a chutné jídlo s minimem kalorií připravíme z tenkých plátků cuket, ale ještě lépe - salátových okurek. Rozdrobenou brynzu umícháme se lžičkou kysané smetany, okořeníme pepřem, nasekanou pažitkou nebo koprem. Směs klademe na plátky zeleniny a smotáme. Podáváme s opečenou bagetou.

    6 z 20

    Pomazánka z brynzy a klobásy

    Pomazánka z brynzy a klobásy

    Brynza tvoří dokonalý základ pro chutnou a vydatnou pomazánku. Rozdrobíme do ní brynzu, kterou spojíme s máslem, přidáme nastrouhanou klobásku, zjemníme smetanou, opepříme, okořeníme sladkou paprikou a bylinkami a vyšleháme do husté směsi. Pomazánku mažeme na chlebíčky, jednohubky nebo na topinky.

    7 z 20

    Červená řepa s brynzou

    Červená řepa s brynzou

    Červená řepa se svou zemitou sladkou chutí hodí k aromatické slané brynze. Kolečka předem uvařené řepy potřeme směsí brynzy a kysané smetany, posypeme koprem nebo pažitkou a povrch ozdobíme kopečkem kysanky s kouskem ořechu, který chuťovky perfektně doladí. Luxusní předkrm bude všem chutnat.

    9 z 20

    Jednoduchá pohanka s brynzou

    Jednoduchá pohanka s brynzou

    Slaná, výrazná chuť brynzy se hodí nejen k haluškám a bramborám, ale i k různým přílohám jako je pohanka, bulgur, jáhly, kuskus nebo tarhoňa. Nejlépe chutná s osmaženou slaninou, ale i bez ní je pokrm výborný - stačí brynzu nechat rozpustit na pánvi a přelít jídlo na talíři. Nasekaná pažitka je chutným doplňkem.

    11 z 20

    Brynzová polévka

    Brynzová polévka

    Jednoduchou venkovskou polévku připravíme jen z několika surovin - dáme vařit oloupané a na malé kostičky pokrájené brambory, a než se uvaří, rozmícháme v misce brynzu s trochou vody z polévky a se smetanou. Když jsou brambory měkké, přilijeme k nim obsah misky. Můžeme přidat ještě trochu smetany a nasekaný kopr.

    12 z 20

    Brynzové sušenky

    Brynzové sušenky

    Stejně jako jiné sýry je i brynza vhodná k ochucení těsta na slané sušenky, které se hodí k večernímu posezení u televize nebo jako pohoštění pro hosty k pivu či vínu. Celý plát připraveného těsta potřeme vejcem a posypeme hrubou solí, sezamem, kmínem nebo mákem. Rozkrájíme radýlkem, tvary přeneseme na plech a upečeme.

    16 z 20

    Rajčata plněná brynzou

    Rajčata plněná brynzou

    Plněná zelenina má velkou oblibu u dětí i dospělých. Plníme rajčata, papriky, okurky nebo salátové listy a záleží na nás, co do náplně dáme. V tomto případě je to brynza, umíchaná s jogurtem nebo zakysanou smetanou a zelenými bylinkami. Slanost brynzy vyladí sladké hroznové víno, štiplavost dodá pepř, česnek nebo feferonka.

    17 z 20

    Brynzové koláčky

    Brynzové koláčky

    Myslíte, že malé koláčky mohou být jen sladké? Omyl - z kynutého těsta se dají připravit výborné slané koláčky. Po vykrájení a přenesení na plech vytvoříme dnem skleničky prohlubně, které plníme povolenou brynzou. Do ní zamáčkneme opražené kostičky slaniny, okraje těsta potřeme vejcem a upečeme.

    20 z 20

    Brynzové halušky II

    Brynzové halušky II

    A ještě jednou dokonalé halušky s brynzou, která je pokladem slovenské kuchyně. Halušky nebo strapačky? Výsledný pokrm záleží na tom, podle jaké regionální kuchyně je vaříme. Jisté je to, že brynza, kysané zelí a pěkně vypražené kostičky slaniny nikdy žádné jídlo nepokazí.

1/20

 

Další tipy a triky