Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Majonéza je oblíbená omáčka, která se používá na dochucení, přípravu nebo doplnění mnoha jídel. Výborně se hodí do salátů a některých pomazánek. Jednoduchou úpravou z ní získáme tatarskou omáčku, která nabízí další široké pole využití.

Majonézy se dají připravit buď klasicky ze syrových vajec a oleje, což je záležitostí několika vteřin, nebo také trochu jinak, alternativně. V našem velkém přehledu vám nabízíme možnosti přípravy klasické majonézy i alternativních řešení - bez vajec, s vařenými vajíčky, bez oleje nebo jen z rostlinných surovin. Vybere si určitě každý, nechte se inspirovat a pochutnejte si.

1/21

    1 z 21

    Domácí majonéza za 10 sekund

    Domácí majonéza za 10 sekund

    Klasická jednoduchá majonéza podle tohoto receptu bude hotová přibližně za deset vteřin. Budete potřebovat tyčový mixér, ostatní suroviny si připravte jako obvykle - olej, žloutek, plnotučnou hořčici a na dochucení pepř, cukr, sůl a citrónovou šťávu.

    2 z 21

    Domácí majonéza

    Domácí majonéza Video

    Na majonézu potřebujete syrová vajíčka, olej, sůl a pepř. Do misky dejte vejce, přidejte sůl a pepř. Mixujte a během mixování postupně přidávejte olej. Majonéza bude postupně houstnout a přibývat. Jakmile bude hustota správná, dejte ji vychladit nebo rovnou použijte. 

    3 z 21

    Vtipná majonéza-tatarka "fofrem"

    Vtipná majonéza-tatarka "fofrem"

    Všechny suroviny dejte do vysoké a úzké nádoby, ponorný mixér vložte až na dno nádoby se surovinami, zapněte a pomalým tahem ho zvedejte vzhůru, suroviny se mezitím spolu mixují. Z jednoduché majonézy pak snadno připravíte tatarku, když přidáte kyselou okurku a cibuli. 

    4 z 21

    Desetivteřinová majonéza

    Desetivteřinová majonéza

    Budete potřebovat čerstvé vajíčko, olej, ocet, cukr a sůl. Všechny suroviny by měly mít stejnou teplotu, aby se majonéza nesrazila. Nejlépe se připravuje v úzké vyšší nádobě, ideálně v mixovací nádobě od tyčového mixéru, ale může to být i vyšší odměrka na vodu nebo větší užší hrnek. Přibližně po deseti vteřinách mixování bude majonéza hotová. 

    5 z 21

    Majonéza a tatarská omáčka

    Majonéza a tatarská omáčka

    Klasickou majonézu podle tohoto receptu připravíte s olivovým olejem, bílým vinným octem a dijonskou hořčicí, která dá majonéze velmi dobrou a lehce pikantní chuť. Abyste získali výtečnou tatarskou omáčku, přidejte ještě nakrájenou šalotku, nakrájené okurky, kapary a hladkolistou petrželku.

    8 z 21

    Majonéza

    Majonéza

    Mít doma více majonézy, to se může hodit. Je výborná do bramborového salátu, do různých pomazánek, ale přidat ji můžete i do kynutého těsta. Na tuto majonézu budete kromě obvyklých surovin potřebovat ještě kyšku nebo bílý jogurt. Pokud ji necháte do druhého dne v lednici, ještě trochu ztuhne.

    10 z 21

    Vařená majonéza

    Vařená majonéza

    Připravte si několik surovin - žloutky, olej, hořčici, sůl, pepř, cukr a trochu láku z okurek nebo citrónovou šťávu. Vše smíchejte a ve vodní lázni míchejte až do zhoustnutí. Vodní lázeň je důležitá, jinak vzniknou míchaná vajíčka.

    11 z 21

    Majonéza a tatarská omáčka z vařených bílků

    Majonéza a tatarská omáčka z vařených bílků

    Možná nechcete připravovat majonézu ze syrových vajíček - i v tomto případě máme dobré řešení. Tentokrát budete potřebovat uvařené bílky, trochu vlažného mléka a oleje. Na dochucení si připravte sůl, pepř, hořčici a chilli. Tatarskou omáčku získáte jednoduše, když do majonézy přidáte nakrájenou kyselou okurku, sterilovanou kapii, cibuli nebo i něco dalšího podle vlastních preferencí.

    12 z 21

    Majonéza bez vajec

    Majonéza bez vajec

    Majonéza se hodí ke spoustě pokrmů, její využití je opravdu univerzální. Ta běžná má jako důležitou složku vejce, ale pokud se vajíčkům vyhýbáte nebo je zrovna nemáte, vyzkoušejte tuto jednoduchou majonézu bez vajec. Možná si ji tak oblíbíte, že jinou hledat nebudete.

    13 z 21

    Majonéza nebo tatarka bez žloutků

    Majonéza nebo tatarka bez žloutků

    Další typ majonézy počítá se syrovými bílky, pokud možno z domácích vajíček. Dále potřebujete jako klasicky olej, hořčici, ocet, špetku cukru, čerstvě mletý pepř a sůl. V majonéze sice nejsou žloutky, ale přesto je krásně žluťoučká. Je to díky přidané kurkumě.

    14 z 21

    Majonéza bez oleje

    Majonéza bez oleje

    Majonézu bez vajec jsme už zkoušeli, ale co třeba majonézu bez oleje? Také to jde a nic složitého na tom není. Potřebovat budete pouze bílý jogurt a netučný tavený sýr bez příchuti, jistě už tušíte, že tato majonéza potěší především ty, kteří se snaží o nízkotučnou stravu. Uvedená majonéza je skvělá do nejrůznějších salátů, můžete vyzkoušet.

    15 z 21

    Falešná majonéza

    Falešná majonéza

    Majonézu s výbornou chutí můžete připravit netradičně ze zakysané smetany, předem uvařených brambor, oleje, hořčice a malé šalotky. Majonéza se může zdát zpočátku řídká, ale po vychlazení získá tužší konzistenci. Výborně se hodí např. do salátů.

    16 z 21

    Odlehčená "majonéza" z tvarohu

    Odlehčená "majonéza" z tvarohu

    Základem majonézy může být dokonce tvaroh, na dochucení a doladění budete potřebovat olej, hořčici, sůl, pepř, cukr a citrónovou šťávu. Případně ještě trochu mléka nebo smetany na vaření. Tuto majonézu ocení ti, kdo obyčejnou majonézu nemohou nebo chtějí lehčí variantu

    17 z 21

    Vychytaná majonéza z jogurtu a bez vajec

    Vychytaná majonéza z jogurtu a bez vajec

    Smetanový jogurt se postará o výtečnou chuť, tuto majonézu totiž zvládnete připravit docela bez vajec, přesto její chuť bude velmi příjemná. Na ochucení potřebujete trochu hořčice a sůl. Olej je potřeba i do této majonézy, kterou můžete ještě specificky ochutit. Přidejte např. česnek, kečup, rozmarýn, bazalku, tymián, pažitku nebo naťovou petrželku.

    18 z 21

    Tvarohová majonéza

    Tvarohová majonéza

    Jemný tvaroh, olivový olej, citrónová šťáva, trochu mléka, pepř a sůl - i z těchto surovin získáte báječnou majonézu, a vajíčka ani nepotřebujete. Majonézu tohoto typu můžete mimo jiné využití přidávat i do pomazánek nebo použít k pečené zelenině a bramborám.

1/21

Silvestr a vítání nového roku

Silvestrovské oslavy jsou časem radosti a společných chvil, s čím je spojeno nejen pití, ale i vzpomínání a chutné pokrmy. Receptů na zpříjemnění loučení se starým rokem a vítání toho nového je velké množství. Od tradičních pochoutek po originální kulinářské kreace. 

Inspirujte se:

Chlebíčky | Jednohubky | Pomazánky | Lahůdky z listového těsta | Slané pochoutky 

Komentáře

Další tipy a triky