Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Svátek svatého Štěpána se slaví každoročně 26. prosince, na druhý svátek vánoční. Štěpán patřil mezi první mučedníky, kteří oslavovali vzkříšení Krista. Na Štěpána odcházela čeleď ze služby s tzv. odchodným.

Na Štěpána se podává pernatá drůbež - kuře, kachna, husa, krůta, krocan - s červeným zelím a knedlíky nebo s brambory. Kdo dává přednost jinému masu, volí převážně hovězí a připravuje ho jako štěpánskou pečeni nebo svíčkovou s knedlíky. Druhý svátek vánoční je dnem setkávání a posezení s rodinou.

1/20

    2 z 20

    Pečená husa

    Pečená husa

    Pečenou husičku si můžeme dopřát kdykoliv během roku - ale na Štěpána má jinou, svátečnější chuť. Pečení husy nesmíme uspěchat, aby nebyla tuhá - pečeme ji i několik hodin, odléváme vypečené sádlo a přeléváme šťávou, dokud nemá hnědavě červenou kůži. K huse se hodí dušené červené zelí a bramborové knedlíky.

    5 z 20

    Vánočka s rozinkami

    Vánočka s rozinkami

    Nejen na Štědrý den, ale i na Štěpána můžeme snídat sváteční vánočku, pokud jsme si jich připravili více. Tradiční snídaně chutná s máslem, s marmeládou, s čajem, kávou i kakaem. Kalorie navíc neřešíme, zima bude dlouhá a zimní sporty nám pomohou se zbavit kil, které jsme na Vánoce nabrali.

    6 z 20

    Krůtí roláda II.dietní

    Krůtí roláda II.dietní

    Pernatá drůbež by na Štěpána neměla na stole chybět. Pokud si chceme připravit lehčí a dietnější jídlo než je tradice, volíme kuřecí nebo krůtí plátek plněný šunkou, sýrem a zeleninou. Pro tatínky zabalíme smotanou roládu do krůtí kůže, aby získala chuť a barvu. Upečené maso podáváme s bramborami nebo s kaší a zeleninou.

    7 z 20

    Štrúdl podle mé babičky

    Štrúdl podle mé babičky

    Pokud vánočky došly a na cukroví už není chuť, připravíme štrúdl plněný jablíčky, rozinkami a ořechy, vonící vanilkou a skořicí. Pečeme podle osvědčených receptů - ale také můžeme sáhnout do mrazáku pro listové těsto a štrúdl bude po rozmražení do půl hodiny hotový. Lehký moučník každý uvítá.

    8 z 20

    Svíčková na smetaně podle šéfkuchaře Friče

    Svíčková na smetaně podle šéfkuchaře Friče

    Naše babičky i maminky neměly problém navařit pro rodinu i tak složitá jídla, jako byla svíčková na smetaně a domácí houskový knedlík. Maso se zeleninou muselo být dokonale uleželé, omáčka oranžová od mrkve a knedlík pěkně žluťoučký. Citrón, brusinky a šlehačka byly už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

    9 z 20

    Kynutý adventní věnec

    Kynutý adventní věnec

    V minulosti dostávaly čeledínové a děvečky na odchodnou ze služby kynutý věnec, spletený ze tří pramenů, ozdobený pentlemi a ořechy. Tradice se uchovala dodnes - věnce připravujeme nejen jako adventní svícen se čtyřmi svíčkami, ale také jako jednodušší náhradu sladké, tučné vánočky.

    11 z 20

    Pečená párty šunka

    Pečená párty šunka

    Šunka je řešením pro ty, kteří chtějí připravit oběd i večeři pro hosty najednou. Šunku povaříme, vyjmeme z vývaru a připravíme bezvadnou česnečku. Maso potřeme marinádou a pomalu pečeme, dokud nemá zlatočervenou barvu. Odkrojíme kus, který budeme podávat hostům jako nářez a zbytek sníme s kaší k obědu.

    12 z 20

    Tvarohový biskupský chlebíček

    Tvarohový biskupský chlebíček

    Biskupský chlebíček je tradiční americký vánoční moučník. Stejně jako štola se připravuje ještě před svátky, aby se dobře rozležely všechny chutě. Do kynutého nebo tvarohového těsta přidáváme rozinky, ořechy, mandle, kousky čokolády a kandované ovoce. Chlebíček pečeme ve formě na srnčí hřbet a po vychladnutí poléváme čokoládou.

    13 z 20

    Máslové kuře

    Máslové kuře

    Po štědrovečerní večeři a hostině na Boží hod se hodí odlehčené jídlo, které bude chutnat nejen dětem, ale i návštěvě. Zvolíme kuře, kterému pod kůži vložíme plátky másla, a pak ho upečeme v pekáčku. Podáváme ho s rýží nebo s bramborami či kaší a lehkým zeleninovým salátkem.

    16 z 20

    Chlebíčky k pohoštění

    Chlebíčky k pohoštění

    Větší návštěvu nebo mlsnou rodinu pohostíme klasickými chlebíčky, které tvoří obložené plátky veky či bagety s máslem nebo pomazánkou, obložené šunkou, sýrem, vařeným vajíčkem, kyselou okurkou a mnoha různými jinými pochutinami. Končící svátky znamenají stále plné lednice jídla, kterým můžeme chlebíčky nazdobit.

    18 z 20

    Pikant králík

    Pikant králík

    V minulosti se v mnoha domácnostech připravoval na Štěpána králík, který byl levný a na venkově dostupný. Hospodyně ho připravovaly s pečeným bůčkem, zelím a knedlíky, nebo pečeného na másle s bramborami. Králík chutnal i dušený ve smetanové omáčce nebo smažený jako řízek.

    19 z 20

    Gratinovaný ostružinový pohár

    Gratinovaný ostružinový pohár

    Čekáme hosty a přemýšlíme, co jim připravit ke kávě? Od cukroví si musíme odpočinout, vánočka došla. Sáhneme tedy po pohárech, které naplníme krémem a ovocem, po posypání cukrem je vložíme na pár sekund do trouby a necháme na povrchu zezlátnout. Také můžeme použít kuchyňskou opalovací pistoli.

    20 z 20

    Vánoční čaj

    Vánoční čaj

    Za okny zima a sníh, doma teplo a tlumené světlo z vánočních dekorací - co si víc přát k odpočinku a pohodě? Možná je to teplý či horký nápoj čaj, punč, grog, káva, kakao, horký džus pro děti nebo sklenička hustého vánočního likéru - vaječného nebo karamelového. Vánoce končí, ale mnoho nového začíná....

1/20

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Další tipy a triky